Заклепки і заклепочні з'єднання

Типи заклепок та їх призначення. У заклепці розрізняють стержень, закладну та замикаючу головки (рис. 209, а). Замикаюча головка утворюється при розклепуванні стержня заклепки. При виготовленні заклепок між стержнем і головкою

209

заклепки роблять закруглення (галтель), що збільшує міцність заклепки. Основні типи заклепок, що зустрічаються в машинобудуванні, показано на рис. 209. На рис. 209,6—е зображено найпоширеніші типи стержньових заклепок, застосовуваних для клепання у відкритих місцях конструкцій, де можливий двосторонній підхід до місця клепання, тобто до закладної і замикаючої головок. На рис. 209, є, ж, з наведено спеціальні заклепки з осердям і вибухові, застосовувані головним чином для одностороннього клепання в закритих місцях конструкцій, тобто там, де клепати стержньовими заклепками неможливо.

Заклепки з півкруглою головкою забезпечують міцніше з'єднання порівняно із заклепками, що мають потайну головку, через що перші застосовують частіше, а другі — лише тоді, коли треба одержати клепання впотай.

Заклепка з осердям складається з пістона й осердя, що виготовляються з легких алюмінієвих сплавів. Пістон виконано у вигляді втулки, у центральний отвір якої вставлено осердя, що

210являє собою ступінчастий стержень із закладною та замикаючою головками. З боку закладної головки осердя має тонку шийку* по якій відбувається розрив стержня у момент закінчення клепання. Вибухові заклепки відрізняються від звичайних наявністю заглиблення в торці стержня, в яке закладається вибухова речовина. їх застосовують тоді, коли в процесі клепання звичайною заклепкою неможливо зробити замикаючу головку. Заклепочні з'єднання. Місце з'єднання двох листів або деталейза допомогою заклепок називається заклепочним швом. Заклепки розміщуються вздовж шва одним, двома, трьома і більше рядами. Залежно від цього шви називають однорядними, дворядними, багаторядними. У дворядних і багаторядних швах заклепки можуть бути розміщені паралельними рядами або в шаховому порядку. За способом з'єднання листів або деталей між собою розрізняють шов

внапусток (рис. 210, а), коли край одного листа накладають на край другоголиста; шов у стикзоднією накладкою (рис. 210,6), коли з'єднувані листи своїми торцями щільно при-лягають один до одного, а на них з одного боку вздовж стику накладають штабу-накладку і до неї прикріплюють кожний з листів. Шов у стик з двома накладками (рис. 210, в) утворюється при клепанні з накладками з обох боків склепуваних листів. Залежно від призначення нерознімного з'єднання застосовують такі види заклепочних швів. Міцний шов застосовують прилепанні металевих конструкцій, опор, мостів та ін. Щільнийшов використовують для забезпечення герметичності, якої дося-гають за рахунок установлення прокладок між склепуваними листами або за допомогою спеціальної операції, що називається чеканенням. Міцно-щільний шов застосовують тоді, коли треба створити міцні і водночас герметичні з'єднання, наприкладдля виготовлення парових котлів, резервуарів з високим внутрішнім тиском та ін. Щоб одержати міцний і доброякісний шов, заклепки треба правильно розмістити по довжині з'єднання. Якщо їх розмістити часто, то склепувані листи будуть ослаблені великою кількістю отворів; при рідкому розміщенні міцність і герметичність шва будуть недостатні. У зв'язку з цим треба керуватися такими даними. Відстань між центрами отворів для заклепок (крок заклепок і на рис. 211)

211повинна дорівнювати трьом діаметрам заклепки, тобто І — М, а відстань а від центра заклепки до краю склепуваних листів має становити а = 1,5 й для просвердлених отворів і а = 2,5 сі для пробитих отворів; для дворядних швів крок / = 4сі, а відстань від центра заклепки до краю склепуваних листів а = 1,5сі\ відстань між рядами заклепок повинна становити 2й заклепки.

Вибір заклепок. Розміри заклепок вибирають залежно від призначення заклепочного шва, товщини склепуваних листів і форми замикаючої головки.

Довжину стержня заклепки визначають залежно від товщини склепуваних листів і форми замикаючої головки (рис. 211). Замикаюча головка утворюється з виступаючої частини стержня. Довжина цієї частини стержня для утворення пів- круглої головки становить 1,5<і і для утворення потайної головки — 1,3<і діаметра заклепки. При недостатній довжині виступаючої частини стержня головка заклепки виходить неповна і не досить міцна, а при надмірно великій довжині головка набуває неправильної форми.

Повна довжина стержня при кори- стуванні заклепками з півкруглою головкою становитиме L=s+1.5dмм


повного з'єднання,

а при клепанні з утворенням потайної замикаючої головки

L=s+1.3dмм

Діаметр заклепки вибирають залежно від товщини склепуваних листів за формулою

d=2/s мм.

Для визначення діаметра і довжини стержня заклепки можна користуватися спеціальними таблицями.

Виготовляють заклепки з вуглецевої або легованої сталі, міді та алюмінієвих сплавів.

кредит студентам
26.12.2015
5026

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!