Зенкування і зенкерування отворів

Зенкуванням називається обробка вхідної або вихідної частини отвору для знімання фасок, задирок, а також утворення заглиблень під головки^ болтів, гвинтів і заклепок.

182Інструменти, застосовувані для цієї мети, називаються зенківками. За формою різальної частини зенківки поділяються на конічні і циліндричні.

Конічні зенківки (рис. 182, а) призначені для знімання задирок у вихідній частині отвору, для одержання конусних заглиблень під головки потайних гвинтів, заклепок і центрових заглиблень під час обробки деталей у центрах. Найбільшого поширення набули конічні зенківки з кутом конуса при вершині 2 ф, що дорів* нює ЗО, 60, 90 і 120°.

Циліндричні зенківки з торцевими з уб'ями застосовуються для обробки заглиблень під головки болтів, заклепок, шурупів, під плоскі шайби (рис. 182,6), а також для підрізування зрців площин бобишок, для вибирання уступів і кутів. Ці зенківки мають від 4 до 8 зуб'їв. Циліндричні зенківки мають напрямні цапфи, які входять у просвердлені отвори, що забезпечує збіг осей отвору і циліндричного заглиблення, утвореного зенківкою.

Зенкеруванням називається обробка (розширення) попередньо просвердлених, штампованих або литих отворів для надання їм точно циліндричної форми, досягнення більшої точності і чистоти поверхні. Зенкерування забезпечує одержання отворів 4—5-го класу точності. Отвори 2—3-го класу точності одержують розвірчуванням. Тому до зенкерування вдаються переважно як до проміжної операції між свердлінням і розвірчуванням.

183Зенкеруванням обробляються також литі, штамповані і прошиті в кузні отвори.

Зенкери відрізняються від свердел будовою різальної частини і великим числом різальних кромок. Велика. кількість напрямних стрічечок 'забезпечує правильне і більш стійке положення зенкера відносно осі оброблюваного отвору, а розподіл зусиль на три-чотири різальні кромки — більш плавну, ніж під час свердління, роботу і одержання чистого і досить точного отвору.

Суцільні зенкери мають три або чотири різальні кромки, а

насадні — чотири різальні кромки. Для обробки отворів діаметром 12—20 мм застосовують суцільні зенкери. Насадні зенкери застосовуються під час обробки отворів діаметром понад 20 мм. Змінні (насадні) зенкери з'єднуються з оправкою з допомогою виступу на оправці та вирізу на торці зенкера (рис. 183,6).

Зенкування і зенкерування виконують на свердлильних верстатах і за допомогою електричних або пневматичних машинок. Кріплення зенкерів аналогічне до кріплення свердел.

кредит студентам
26.12.2015
13310

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!