Свердлильні верстати

Згідно з єдиною класифікацією, прийнятою в СРСР, свердлильні верстати за технологічною ознакою поділяються на шість основних типів: вертикально-свердлильні; одношпиндельні пів-автомати; багатошпиндельні пів-автомати; радіально-свердлильні; горизонтально-свердлильні (розточувальні) та різні свердлильні.

Найпоширеніші в слюсарних і складальних цехах є одношпиндельні вертикально-свердлильні верстати. Вони бувають настільні, настінні та на колоні. Настільні верстати дуже швидкохідні, вони застосовуються для свердління отворів діаметром до 12 мм. Наприклад, шпиндель настільних свердлильних верстатів моделі 2А106 має від 1545 до 15 000 обіхв.

Вертикально-свердлильний верстат сучасної конструкції складається з основи 1 (рис. 160), колони 6> коробки швидкостей 5, напрямного кронштейна 4, в якому змонтовані механізм подачі і шпиндельний вузол З, і стола 2. Коробка швидкостей з приводним електродвигуном монтується на верхній частині колони. Основа виготовляється порожнистою і одночасно є баком для збирання охолодної рідини. Напрямний кронштейн із шпиндельним вузлом і стіл можуть переміщатися по напрямних колони і закріплятися в потрібному положенні відповідно до розмірів оброблюваної деталі.

160-161

На рис. 161 наведено кінематичну схему свердлильного верстата моделі 2А125. Обертання від електродвигуна потужністю 2,8 кет з числом обертів п = 1440 об/хв передається з допомогою клинопа- сової передачі із змінними шківами валику І коробки швидкостей. Залежно від положення трійчастого рухомого блока шестерень Б1 валик II дістає три різних швидкості обертання, які з допомогою зубчастих коліс 42—63 передаються валику III. Трійчастий блок шестерень Б2 при передаванні обертання з валика III порожнистому валику IV потроює число швидкостей, доводячи їх до дев'яти. Усі дев'ять швидкостей обертання передаються від валика IV через шліцеве з'єднання шпинделю V.

Від шпинделя через шестірні 27—50 і 27—50 дістає обертання коробка подач, що складається з двох триступінчастих механізмів з висувною шпонкою. Зрозуміло, що коробка подач також забезпечує дев'ять різних подач.

Від валика VIII коробки подач обертання через запобіжну муфту Мп передається співвісному з ним валику IX І далі через черв'ячну передачу 1—47, кулачкову муфту Мг і валик X — рейковій шестірні 14. Остання знаходиться у зачепленні з рейкою, закріпленою на гільзі шпинделя, і надає йому осьової подачі.

Ручне переміщення шпинделя, а також включання і виключання механічних подач провадиться штурвалом Рг. Переміщення по колоні напрямного кронштейна з механізмом подач провадиться рукояткою Р2 через черв'ячну передачу 1—32 і рейкову шестірню 18.

Піднімання і опускання стола провадиться вручну рукояткою Р3 через конічні шестірні 29—36 і ходовий гвинт XII.

162Багатошпиндельні свердлильні верстати застосовують головним чином у серійному виробництві. Верстати цього типу виготовляють з нерухомими (постійними) і з переставними шпинделями.

Багатошпиндельні свердлильні верстати з постійними шпинделями мають звичайно від двох до шести шпинделів, розміщених в один ряд, з постійними відстанями між їх осями (рис. 162, а). Послідовно переміщуючи деталь, на цьому верстаті можна виконувати цілий ряд різних операцій (свердління, зенкерування, роз-

вірчування і т. ін.) або одночасно обробити кілька отворів в одній деталі.163Необхідно зазначити, що всякий одношпиндельний верстат можна пристосувати для одночасного свердління кількох отворів. Для цього на шпинделі укріплюють багатошпиндельну головку, що має спеціальний пристрій для передавання обертального руху від шпинделя свердлильного верстата всім шпиндельним головкам (рис.162,6).

Радіально-свердлильні верстати застосовують для обробки кількох отворів, розміщених на значній відстані один від одного, у великих за вагою І габаритними розмірами деталях (рис. 163). Ці верстати на відміну

від звичайних свердлильних дають можливість, не змінюючи положення обробленої деталі, переміщати лише свердлильну головку.

кредит студентам
26.12.2015
4317

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!