Підготовка верстата до роботи

Підготовка і настроювання верстата необхідні для виконання намічених технологічним процесом операцій по обробці отворів. Не менш важливою є організація і обслуговування свердлильного верстата у процесі роботи.

Підготовка верстата до роботи включає: мащення в місцях, вказаних у паспорті верстата; встановлення стола по висоті в потрібне положення і його закріплення; встановлення і надійне закріплення різального інструменту в шпинделі верстата; встановлення і закріплення оброблюваної деталі на столі верстата з допомогою прихватів, притискних планок, у лещатах або у пристроях, що забезпечують збіжність осей інструмента і оброблюваного отвору.

Прийоми встановлювання, закріплення, вивірювання і знімання різального інструменту. Різальний інструмент (свердло) закріплюють або в конічному отворі шпинделя, або у свердлильному патроні. Перед встановленням у шпинделі інструмент і отвір шпинделя старанно протирають чистими ганчірками. Потім інструмент (або патрон) обережно вводять хвостовиком у конічний отвір шпин-

167деля так, щоб лапка хвостовика плоскими боками ввійшла у вибивний отвір — вікно. Після цього сильним поштовхом вгору щільно вводять хвостовик у отвір шпинделя.

При використанні перехідних втулок для кріплення різального інструменту всі конічні поверхні втулок, шпинделя і хвостовика інструмента спочатку протирають і перевіряють. Потім перехідні втулки з'єднують у єдиний комплект і насаджують на хвостовик інструмента, після чого сильним поштовхом руки вставляють інструмент з втулками в отвір шпинделя.

Знімання інструмента або патрона з інструментом провадиться з допомогою плоского клина. Ввівши клин одним кінцем у вибивний отвір (вікно) шпинделя, злегка ударяють молотком по другому кінцю клина, який при цьому натискує на лапку хвостовика і витискує свердло з конічного отвору шпинделя (рис. 167, а). Можна також видалити різальний інструмент з допомогою радіусного клина і ексцентрикового ключа (рис. 167, б, в). Для цієї ж мети застосовується

універсальний ключ (рис. 167,5). Він складається з нерухомого клина 4у прикріпленого до скоби 3, і рухомого клина 2 з зубчастою рейкою, що переміщується з допомогою рукоятки — сектора 1 вздовж клина 4.

Видалення хвостовиків різальних інструментів або патронів, вставлених у перехідні втулки, провадиться таким самим способом (рис. 167, г). Щоб свердло під час вибивання його з шпинделя не вдарилось об стіл верстата і не затупилося, його треба притримувати лівою рукою або розмістити на столі верстата дерев'яну підкладку.

Способи встановлення, вивіряння і закріплення деталей. Встановлення і кріплення деталей під час свердління може бути найрізноманітнішим і в основному залежить від конфігурації, розмірів, ваги деталі, діаметра оброблюваних отворів і ін.

168Дрібні деталі для свердління в них отворів діаметром до 10 мм закріплюють у ручних лещатах або на універсальній призматичній підкладці (рис. 168, а і б). Для свердління отворів більшого діаметра деталі треба закріплювати більш надійно, наприклад у машинних або пневматичних лещатах (рис. 168, б). Перед встановлюванням машинних лещат на столі верстата старанно протирають опорні площини стола і лещат і злегенька їх змащують мастилом. Потім болтами, введеними у Т-подібні пази стола, прикріплюють лещата до стола верстата. Для свердління в лещатах отворів малого діаметра можна і не кріпити лещата.

Деталі, які не вміщуються між губками лещат, закріплюють безпосередньо на столі притискними планками.

Треба пам'ятати, що остаточно закріплюють деталь лише після того, як будуть суміщені осі оброблюваного отвору і шпинделя.

Настроювання верстата. Після встановлення, вивіряння і закріплення деталі та інструмента провадиться настроювання верстата. Воно полягає у встановленні важелів і рукояток коробки швидкостей і коробки подач у таке положення, щоб одержати значення подачі і числа обертів шпинделя, вказані у технологічній або інструкційній карті. Якщо технологічна карта відсутня, величину подачі, число обертів і швидкість різання вибирають по довідниках.

У свердлильних верстатах із східчастими шківами для одержанню потрібного числа обертів шпинделя накладають пас на той виступ, який відповідає даному числу обертів і, якщо потрібно, вмикають перебор.

Закінчивши настроювання механізмів, провадять пробний пуск верстата. Переконавшись у правильності настроювання верстата, приступають до свердління.

кредит студентам
26.12.2015
3304

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!