Електроіскровий і ультразвуковий методи обробки отворів

Електроіскровий метод обробки отворів. Електричні, хіміко-механічні і ультразвукові методи обробки матеріалів за останні роки набули значного поширення в промисловості.

180Електроіскровий метод обробки металів застосовується для виготовлення отворів різної форми з прямими і криволінійними осями, для розрізування металу на частини, витягання зламаних мітчиків, свердел, шпильок і ін., для заточування твердосплавних інструментів, а також для обробки штампів, прес-форм та інших деталей, виготовлюваних з твердих металів і загартованих сталей.

Суть електроіскрового методу розглянута вище (§ 33).

Для обробки отворів електроіскровим методом використовуються спеціальні верстати. Загальний вигляд такого верстата зображений на рис. 180. Оброблювана деталь розміщується на столику 2\ з допомогою рукояток 5 і 7 провадять настроювання положення електрода — інструмента З з таким розрахунком, щоб отвір утворився у потрібному місці. Потім обертанням рукоятки 8 бак 1 піднімають вгору, поки деталь заховається під поверхнею рідини (гасу). Після цього вмикається верстат і електрод— інструмент 3 з допомогою рукоятки опускається до появи перших розрядів. Дальша обробка провадиться автоматично. За ходом прошивання можна спостерігати по приладах 6.

181Ультразвуковий метод обробки отворів. Ультразвук набуває все більшого поширення в техніці. Зокрема, з допомогою ультразвукового методу обробки можна виготовляти отвори будь-якої форми і глибини в деталях із жароміцних і нержавіючих сталей, з твердих сплавів, фарфору, скла та інших твердих матеріалів.

Ультразвуковий метод обробки грунтується на принципі використання пружних коливань середовища з надзвуковою частотою. Відомо, що звук, чутний людиною, являє собою пружні коливання оточуючого середовища (повітря) з частотою приблизно від 16 до 20 тис. коливань (гц) за секунду. Коливання з частотою понад 20 тис. гц органами людського слуху не сприймаються. Пружні коливання з частотою понад 20 тис. гц прийнято називати ультразвуковими коливаннями, або ультразвуком.

Електроіскрове прошивання отворів малих діаметрів дуже ефективне. Так, на ленінградському карбюраторному заводі ім. В. В. Куйбишева виготовлення цим методом точного отвору діаметром 0,15 мм у розпилювачі потребує 25 сек, застосовуване ж раніше механічне свердління тривало 2 хв. Крім того, виготовлення отворів дуже малих діаметрів за допомогою свердел являє надзвичайні труднощі, хоча б через те, що свердлу необхідно надати швидкості обертання з числом обертів до 60 000 за хвилину.

Принципіальна схема установки для ультразвукової обробки наведена на рис. 181, а. Тут пуансону 1 (або інструменту) надається форма заданого перерізу отвору і надаються коливальні рухи (вібрації) з ультразвуковою частотою. Пуансон підводиться до деталі

так, щоб між ними був зазор 4. У простір між торцем пуансона і поверхнею оброблюваної деталі подаються завислі в рідині З абразивні зерна. Під впливом удару і великих швидкостей, одержуваних від торця пуансона, що коливається з ультразвуковою частотою, абразивні зерна вибивають з поверхні найдрібнішу стружку. В міру вибивання матеріалу деталі пуансон автоматично переміщується вниз і заглиблюється в тіло деталі, утворюючи отвір. Абразивна рідина подається в зону обробки під тиском, що забезпечує вимивання відпрацьованої маси і надходження свіжих абразивних зерен у зазор між торцем і поверхнею деталі.

На рис. 181,6 показано загальний вигляд верстата для ультразвукової обробки, що випускається нашою промисловістю. Верстат призначений для обробки твердих і крихких матеріалів: скла, кераміки, напівпровідникових матеріалів, феритів і іи. Пуансон виготовляється звичайно з холоднокатаної інструментальної сталі, має в торцевому перерізі форму оброблюваного отвору і не загартовується. Як абразивну масу застосовують кристали карбіду бору, карбіду кремнію і інших матеріалів зернистістю від № 120 до № М5 (величина зерна 125—3,5 мкм).

кредит студентам
26.12.2015
2702

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!