Прийоми ручного і механізованого клепання

Залежно від умов утворення замикаючої головки розрізняють два методи клепання: прямий і зворотний. При вільному підході до заклепки з обох боків застосовують прямий (або відкритий) метод клепання, при якому удари наносяться збоку стержня; закладна головка при цьому упирається в підтримку (рис. 214, а). При наявності умов, що утруднюють вставляння заклепок з боку підтримки, застосовують зворотний (або закритий) метод клепання. Заклепки вставляють з боку робітника, і удари наносяться по закладній головці, стержень при цьому упирається в підтримку; замикаюча головка в даному разі формується за допомогою підтримки (рис.214)

. Прикладом може бути клепання в трубах, клепання фланців у важкодоступних місцях тощо.

214Клепання провадиться звичайно на робочому місці слюсаря і виконується в лещатах або на верстаку. У ряді випадків з'єднання заклепками з потайною головкою виконують на плиті.

Для одержання заклепочних з'єднань високої якості велике значення має взаємна підгонка деталей. З'єднувані деталі повинні

бути щільно припасовані одна до одної і без напруження лягати на місце. Погана підгонка деталей спричиняється до виникнення напружень після клепання, до утворення тріщин, опуклостей та ін. Отвори під заклепки свердлять по накерненій розмітці. Щоб отвори склепуваних деталей збігалися, їх свердлять у складеному

вигляді стисненими ручними лещатками, струбцинами або болтами (рис. 215, а)* Задирки, що утворилися після свердління, знімають зенківкою або свердлом великого діаметра. Потім деталі переносять до верстака і в підготовлений отвір вставляють заклепку, укладаючи її закладну головку на затиснену в лещатах підтримку (рис. 215,6). Після цього ущільнюють з'єднувані деталі шляхом осадки їх ударом молотка по натягачеві (рис. 215, в). Потім, зробивши кілька прямих ударів, спрямованих уздовж осі заклепки, з метою стовщення стержня для щільного заповнення отвору, осадку продовжують косими ударами молотка по обводу головки, чергуючи їх з прямими ударами (рис. 215, г). У результаті вийде головка у вигляді грубої півкулі. Остаточно формують замикаючу головку ударами молотка по обтискачу, установленому на головку заклепки, що утворилася (рис. 215,5).

215Потайну головку розклепують ударами молотка, спрямованими точно вздовж осі заклепки. Якщо заклепка при неточному ударі згинається вбік, її випрямляють ударами молотка з протилежного боку. При склепуванні тонкого листа з товстим заклепку вводять з боку тонкого листа, бо інакше не вдається одержати щільний шов, особливо якщо отвір дещо більший від діаметра заклепки, що часто буває при пробиванні отворів бородком. Порівняно довгі листи при склепуванні попередньо з'єднують болтами, а заклепки ставлять через два-три отвори. Після цього болти виймають і ставлять заклепки в отвори, що залишилися. Якщо потрібно поставити всього З — 4 заклепки, то спершу їх ставлять у крайні, а потім у середні отвори.

Клепання навису виконують удвох: один розклепує заклепку, а другий підтримує її з протилежного боку підтримкою з лункою, що відповідав формі замикаючої головки.

Процес одностороннього клепання заклепками з порожнистим стержнем (пістонами) здійснюють у такому порядку (рис. 216, а):

закладну головку осердя вводять у проріз спеціального захватного наконечника ручних кліщів або ручного преса і вставляють в отвори деталей (позиція 1)\

за допомогою кліщів або ручного преса осердя протягують через пістон (позиція 2). При цьому стовщена частина осердя розширює стінки пістона і впресовує його в стінки отвору, а при дальшому протяганні замикаюча головка осердя входить у пістон і розвальцьовує його (позиція 3)\

виступну частину осердя зрізують кусачками (позиція 4).

З'єднання заклепками з осердям підвищеної міцності виконують у такій послідовності (рис. 216,6):

пістон з осердям вставляють у підготовлений отвір склепуваних деталей (позиція /);

ударами молотка забивають осердя в пістон, в якого при цьому відгинаються розрізані кінці, що утворюють замикаючу головку заклепки (позиції 2 і 3).

Клепання вибуховими заклепками провадять тоді, коли через відсутність доступу неможливо зробити замикаючу головку. Процес клепання вибуховими заклепками відрізняється від звичайного клепання. Тут як розклепувальний інструмент використовують електричний нагрівник (рис. 216, в, позиція /), що прикладається до закладної головки заклепки (позиція 2). Тепло від закладної

216головки через стержень передається вибуховій речовині, спричиняючи вибух. Виступна частина стержня, що розширюється під час вибуху, утворює замикаючу частину заклепки (позиція 3).

Механізоване клепання пневматичними багато-ударними молотками продуктивніше, ніж ручне клепання.

Клепання пневматичним молотком, здійснюване двома робітниками, слід виконувати в такій послідовності.

При прямому методі клепання в заздалегідь підготовлений отвір підручний вставляє заклепку і тримає її підтримкою, об яку ударяється закладна головка заклепки. Клепальник або слюсар, двома руками тримаючи молоток, спрямовує його удари точно по осі стержня заклепки.

При з'єднанні методом зворотного клепання клепальник правою рукою тримає молоток, а лівою вставляє заклепку в заздалегідь просвердлений отвір. Підручний двома руками тримає підтримку, об яку ударяється стержень заклепки (рис. 217, а). Підручний повинен слідкувати за тим, щоб стержень заклепки осаджувався правильно до розміру, що дорівнює половині діаметра заклепки. Для загладжування закладних головок потайних заклепок, розклепуваних на криволінійних поверхнях за допомогою обтискачів з гладкими або сферичними робочими поверхнями, під час клепання треба наносити удари клепальним молотком з різних боків.

217Для усунення підсічок деталі або заклепок при перекосі молотка під час клепання на плоских поверхнях рекомендується застосовувати спеціальні обтискачі з шарнірним зв'язком. Бойок такого обтискача завжди, навіть при встановленні молотка під певним кутом до деталі, розміщується перпендикулярно до його поверхні і забезпечує потрібну якість клепання.

Для зручності і полегшення праці важкі молотки і підтримки підвішують на спеціальних пружинних підвісках. При клепанні робітник підтримує підвішений прес двома руками (рис. 217,6); при цьому однією рукою він установлює обтискач преса на закладну головку, а другою вмикає і вимикає прес. При клепанні треба, щоб вісь заклепки збігалася з віссю клепального інструмента.

Працюючи переносними пресами, можна поставити за зміну 2500—4000 заклепок. Переносні преси можна встановлювати на постамент і провадити на них клепання як на стаціонарних пресах. Склепувані деталі на стаціонарних пресах звичайно розміщують так, щоб заклепку можна було вставляти зверху. Стаціонарні преси і клепальні машини забезпечують високу міцність клепання завдяки рівномірному тискові на склепувані листи і заклепку.

кредит студентам
26.12.2015
5837

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!