Механізація процесу шабрування

Ручне шабрування, один з найтрудомісткіших процесів слюсарної обробки, можна замінити продуктивнішими способами: механічною обробкою поверхонь, застосуванням спеціальних шабрувальних верстатів і головок, використанням механізованих шаберів електричної і пневматичної дії тощо.

Заміна ручного шабруЕання ка механічну обробку. Часто виявляється можливим замінити шабрування шліфуванням, чистовим струганням, фрезеруванням, тонким розточуванням, притиранням та іншими обробними процесами механічної обробки.

Шліфування замість шабрування дає змогу в 5—10 раз підвищити продуктивність праці. Шліфуванням удається замінити ручне шабрування на таких великих деталях, як станини верстатів, корпуси турбін тощо. У цих випадках працюють або на спеціальних шліфувальних верстатах, або на універсальних стругальних, фрезерних та інших верстатах, оснащених знімними шліфувальними головками. Застосування саморушних шліфувальних головок дає змогу механізувати малопродуктивні і важкі прийоми ручного шабрування і скоротити більш як у 3—3,5 раза час обробки напрямних станин.

У ряді випадків можна замінити ручне шабрування шліфуванням за допомогою кутових пневматичних шліфувальних машинок або ручних свердлильних машинок пневматичної дії, на шпиндель яких установлюють чашковий шліфувальний круг.

При обробці напрямних великих чавунних станин трудомістке ручне шабрування на деяких заводах успішно заміняють тонким (фінішним) струганням широкими різцями; продуктивність праці при цьому зростає в 40—50 раз. Після такого стругання потрібне тільки декоративне шабрування — наведення «морозу». Ефективною виявляється і заміна шабрування великих деталей тонким фрезеруванням.

У ряді випадків обсяг шабрувальних робіт по підгонці чавунних і бронзових втулок в одновісних отворах значно зменшується завдяки застосуванню спеціальних розверток. Ще ефективнішою є заміна шабрування протягуванням і прошиванням.

В окремих випадках ручне шабрування успішно замінюють механізованим притиранням поверхонь пастами.

Механізоване шабрування. Найпростішим методом механізації ручного шабрування є застосування спеціальних пересувних установок, що складаються з електродвигунів з редукторами,

251гнучких валиків та шабрувальних головок. Загальний вигляд такої установки показано на рис. 251, а. Від електродвигуна потужністю 0,25—0,6 кет через редуктор 2 за допомогою гнучкого вала З обертальний рух передається механізму шабрувальної головки

який перетворює його в зворотно-поступальний рух шабера^5. Електродвигун 1 та редуктор 2 установлені на одній плиті і в міру потреби можуть бути перенесені з одного місця на інше. Аналогічну шабрувальну головку з електродвигуном, установленим на спеціальному переносному стояку, показано на рис. 251,6.

Існує багато різних конструкцій шабрувальних головок, але всі вони базуються на одному принципі перетворення обертального руху гнучкого вала у зворотно-поступальний рух шабера за допомогою спеціального механізму, замкненого всередині головки. З таких механізмів застосовуються: кривошипні механізми, конічні передачі з кривошипними механізмами; механізми, що складаються з ексцентрика і куліси; важільно-шатунні механізми та ін. Найпростіші і використовуються частіше від інших кривошипні механізми або пристрої з невеликою конічною передачею та кривошипним механізмом. Недоліком таких головок є неможливість регулювання величини ходу шабера. Цього недоліку не мають головки з кулісними механізмами, які допускають регулювання величини ходу шабера.

кредит студентам
26.12.2015
1938

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!