Інструменти і пристрої для шабрування

Шабери. Різальним інструментом при зіскрібанні з оброблюваної поверхні найдрібнішої стружки є шабер. Для перевірки правильності пришабровуваної поверхні служать перевірні плити, плоскі і кутові лінійки, кутові призми, валики та ін. Для встановлення і закріплення деталей при шабруванні застосовують різні пристрої, у тому числі кантувачі для повертання пришабро- вуваних деталей у потрібне положення тощо.

Шабери поділяються на суцільні і складені, а за формою різальної частини — на плоскі, тригранні і фасонні. За числом різальних граней розрізняють шабери односторонні, що мають дерев'яні рукоятки, і двосторонні — без рукояток. Крім того, широко використовують універсальні шабери, що складаються з державки і вставних пластин. Конструкції застосовуваних слюсарями шаберів зображено на рис. 239.

Форму і геометрію різальних лез шабера вибирають залежно від форми і розмірів оброблюваної поверхні та від матеріалу деталі. Так, для шабрування плоских поверхонь застосовують плоскі шабери з прямолінійною або радіусною різальними кромками (рис. 239, а), для криволінійних і внутрішніх поверхонь — тригранні і фасонні шабери (рис. 239, б і в).

У ряді випадків успішно користуються складеними та універсальними шаберами із змінними різальними пластинами. Завдяки швидкій зміні різальних пластинок ці шабери можна застосовувати для різних шабрувальних робіт. Як різальні пластини таких шаберів використовують пластинки інструментальної сталі, твердого сплаву та швидкорізальної сталі.

239Універсальний шабер складається з різальної пластинки 1 (рис. 239, г), затискача 2, корпуса 3, гвинта 4 і рукоятки 5.

Підвищення продуктивності праці при шабруванні досягають за рахунок застосування шаберів з електричним або пневматичним приводом.

Перевірний інструмент. Для контролю прямолінійності взаємного розміщення та якості шабрування широких площин застосовують перевірні плити, а при шабруванні довгих і порівняно вузьких площин — лінійки (рис. 240, а і б); поверхні, що утворюють внутрішні кути, перевіряють кутовими лінійками, а поверхні, що утворюють зовнішні кути,— призмами; циліндричні і конічні поверхні контролюють за допомогою валиків та спеціальних кутових призм-лінійок (рис. 240, в і г). Якість шабрування циліндричних або конічних поверхонь у ряді випадків перевіряють тими деталями, до яких вони пришабровуються. Наприклад, якість шабрування підшипників перевіряють по валу.

Щоб запобігти неточності перевірки відшаброваної поверхні, слід періодично перевіряти контрольні плити та лінійки, утримувати їх у належній чистоті. При перевірці деталь не слід дуже притискувати до плити; здебільшого для щільного стикання деталі з плитою досить власної ваги деталі. Накладати деталь на плиту чи плиту на деталь треба обережно, без ударів.

Після закінчення роботи плиту чи лінійку старанно промивають гасом, насухо витирають, потім змащують машинним мастилом, накривають аркушем паперу і закривають футляром чи дерев'яною кришкою.

240Пристрої для шабрування. Для зручності шабрування дрібні деталі закріплюють у лещатах та інших подібних пристроях. Крупніші, а також незручні за формою деталі встановлюють і закріплюють у спеціальних стояках та поворотних пристроях. На рис. 241, а зображено спеціальний пристрій — колодку для шабрування вкладишів підшипників. Значно поліпшуються умови шабрування, якщо вкладиш З затиснути в колодці 1 за допомогою упорів 2 і притискачів 4У а саму колодку затиснути в лещатах.

На рис. 241,6 показано пристрій, застосовуваний для шабрування шатуна, установленого в стояк 1 і закріплюваного гвинтом 2.

Для закріплення невеликих деталей типу планок, лінійок, клинів тощо слюсар-новатор Б. Г. Гельберг успішно застосував пристрій, показаний на рис. 241,6. Він складається з основи /, двох упорів 2 і 6 та ресорної пружини 4. При закручуванні гайки 5 деталь 3 надійно притискується пружиною до основи та упора 2.

Для кріплення планок, лінійок та інших площинних деталей успішно застосовують також магнітні плити з постійними магнітами.

241

Для деталей, шабрування яких потрібно виконувати при різних кутових положеннях, застосовують спеціальні поворотні пристрої (кантувачі). Пристрій такого типу (рис. 241, г) складається із зварного каркаса 5, до якого на шарнірі прикріплено стіл 2. Шабрована деталь закріплюється на столі і разом з ним може бути повернута в потрібне положення. Повертання здійснюється рукояткою и насадженою на вал черв'яка 4\ черв'як зчеплений із зубчастим сектором З, який повертає стіл

У практиці шабрування застосовують також макети контрдеталей, по яких проводиться шабрування, профільні шабрувальні плити та інші пристрої.

кредит студентам
26.12.2015
3948

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!