Розрізування металу механічними ножівками та пилками

Підвищення продуктивності праці на розрізуванні металу досягається застосуванням механічних ножівок і різних приводних пилок. У ряді випадків ця робота провадиться і на токарних, фрезерних і відрізних верстатах.

Механічні ножівки поділяються на дві групи: стаціонарні і переносні.

Стаціонарна механічна ножівка являє собою металорізальний верстат. Вона складається з чавунної станини 1 з столом 2 і хоботом 4 (рис. 106, а). Хобот є напрямною для пиляльної рами 3, в якій установлюється ножівкове полотно 5. Разом з рамою полотно рухається зворотно-поступально, врізується в заготовку 6 і розрізує її. Охолоджується ножівкове полотно у процесі розрізування емульсією, що надходить по трубці 7. Ножівка приводиться в рух електродвигуном 8. Верстатні ножівкові полотна виготовляють з сталей марок Р9 або ШХ15 товщиною від 1,2 до 2,5 мм.

Переносна механічна ножівка зручна при розрізуванні на місці виконання слюсарно-складальних робіт. У корпусі 1 цієї ножівки (рис. 106, б) вміщено електродвигун, на вал якого насаджено барабан 2. У спіральний паз барабана входить палець З, з'єднаний з повзуном 4У на якому укріплено ножівкове полотно 6. При обертанні барабана ножівкове полотно рухається зворотно-поступально і розрізує метал. Під час роботи ножівка упирається скобою 5 і піддержується за рукоятку.

Розрізування труб і профільного металу, а також різання листової сталі по криволінійних контурах провадиться пилками різних конструкцій. Пилки поділяються на дискові (круглі) і стрічкові.

механічні ножівкі

Дискові ПИЛКИ широко застосовуються в промисловості. Вони поділяються на універсальні, маятникові і пилки тертя. Робочою частиною пилки є диск з різальними зуб'ями і без них (у пилці тертя). Універсальна дискова пил- к а застосовується для розрізування профільного металу різних перерізів, для поздовжніх розрізів, надрізів або вирізів, а також для розрізування профілів під будь- яким кутом. Вона складається з чавунної станини (стола), на якій укріплена вертикальна колонка 2 (рис. 107, а). На колонці змонтований поворотний кронштейн 5 з напрямними 7 для електродвигуна, на осі якого установлюється різальний диск 9. Кронштейн можна повертати навколо колонки і опускати або піднімати на потрібну висоту. Подача електродвигуна з різальним диском у процесі різання здійснюється рукояткою 8. Для встановлення різального диска під час роботи залежно від профілю і розміру матеріалу користуються рукоятками 5, 4 і 6.

Маятникова пилка складається з одностоякової чавунної станини 1 (рис. 107,6), на якій змонтовані поворотний стіл 2 і кронштейн 7 з хитною підставкою електродвигуна б. Від підставки відходить хобот 5 з різальним диском 3 і рукояткою 4. Для розрізування металевий кутик, швелер, трубу або іншу заготовку* укладають на поворотному столі так, щоб вони спирались на спеціальні планки 8.

Процес розрізування пилкою зводиться до плавного опускання хобота з обертовим різальним диском на метал і наступної плавної подачі диска.

Різальні диски діаметром до 400—500 мм виготовляють з цілих листів інструментальної сталі товщиною 1—3,5 мм. В дисках великих розмірів застосовують вставні зуб'я з швидкорізальної сталі. Заточування дисків провадиться на заточувальних верстатах

механічні пилкиПринцип дії пилок тертя грунтується на тому, що різальний диск, який обертається з великою швидкістю, під час стикання з розрізуваним металом нагріває його в місці розрізу до температури плавлення. Розігріті частинки легко відділяються обертовим диском і викидаються назовні. Поверхня розрізу утворюється рівною, чистою, але з напливом по краях. Наплив легко знімається зубилом. Стіл пилки має затискний пристрій для кріплення металу. Різальний диск такої пилки виготовляється з низьковуглецевої сталі спеціального прокату.

Листи, профільний метал і труби розрізують також на с т р і ч- кових пилках. Такий спосіб особливо ефективний для розрізування товстих листів з складними або криволінійними окресленнями при наступній обробці вирізів на внутрішніх і зовнішніх поверхнях.

Різальне полотно стрічкової пилки являє собою безконечну стальну стрічку завширшки від б до 25 мм і завтовшки від 0,6 до 1,4 мм з насіченими по кромці зуб'ями. Вузькі стрічки застосовуються для різання по криволінійних контурах з малими радіусами закруглення.

Найбільшого поширення для розрізування листів, труб і профілів з алюмінієвих сплавів набула стрічкова пилка ЛС-80 (рис. 108).

108aВона складається з чавунної станини 1 і стола 2. У верхній частині станини на осі змонтований ведений шків, закритий кожухом 5. Ведучий шків і електродвигун розміщені в нижній частині верстата. Стіл має проріз, через який проходить 108b

зальне полотно 3. Конструкція стола дає можливість здійснювати різання металу під кутом. Натяг полотна провадиться маховичком 4. Щоб запобігти сповзанню різальної стрічки з шківів, на їх ободи наклеєні стрічки з прогумованої тканини.

Процес різання листового металу зводиться до подачі листа, укладеного на стіл верстата, під різальну стрічку, що рухається на шківах. Розрізування ведеться по розмічальних рисках. Стрічкова пилка повинна мати добрі захисні засоби, що перекривають усю стрічку, за винятком тієї частини, яка виконує роботу різання.

кредит студентам
26.12.2015
2201

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!