Інструмент і пристрої для просторового розмічаня

Розмічальний інструмент. При виконанні просторового розмічання крім описаного вище розмічального інструмента (див. розд. II) застосовують і інший інструмент такого самого призначення, але дещо вдосконалений. Так, поряд з рейсмусом, показаним на рис. 26, застосовують рейсмус з мікрометричним гвинтом, в якому рисувалка закріплюється двома муфтами, зв'язаними між собою мікрометричним гвинтом. При обертанні гвинта муфта разом з рисувалкою повільно піднімається або опускається. Застосування такого рейсмуса дає змогу точніше встановлювати рисувалку на потрібні розміри.

218Новатор К. П. Ригін запропонував оригінальну конструкцію спеціального рейсмуса для проведення рисок, паралельних обробленим площинам (рис. 218, а). Рейсмус складається з рисувалки /, закріпленої гвинтом 6 у державці 5, з нанесеними на її поверхні міліметровими поділками, і втулки 2 з напрямною площиною А і поділками ноніуса В. Для точного встановлення рисувалки є хомутик 4У зв'язаний з втулкою 2 мікрометричним гвинтом 3.

При розмічанні за допомогою шаблона в тих випадках, коли шаблон щільно не прилягає до розмічуваної деталі, успішно користуються копіювально-розмічальним рейсмусом (рис. 218,6). Штатив цього рейсмуса нічим не відрізняється від штативів звичайних рейсмусів. Рисувалка 3 може переміщуватись по вертикалі. Під дією пружини 2 вона завжди притискується до розмічуваної деталі; натяг пружини регулюють з допомогою ковпачка У.

Крім рейсмусів різних конструкцій, для нанесення розмічальних рисок застосовують також точніші інструменти — штанген- рейсмуси, які забезпечують точність до 0,05 мм і вище.

Для розмічання бічних поверхонь деталей циліндричної форми можна користуватися центруючим штангенрейсмусом конструкції новатора К. Ф. Крючека (рис. 219). Він складається з центруючої рамки-Каретки /, що переміщується по стояку звичайного штанген- рейсмуса. На рамці-каретці з одного боку є вилка-центрошукач 2, а з другого — кутовий виступ 3. До установленої на плиті деталі інструмент підводять так, щоб робочі сторони вилки 2 щільно торкалися до циліндричної поверхні вала. Потім рамку 1 закріплюють на стояку і по ній вивіряють деталь відносно плити. Після цього штангенрейсмус повертають на 180° і вістрям виступу 3 наносять осьову риску вздовж поверхні вала.

219Пристрої для просторового розмічання. Перш ніж приступити до розмічання, заготовку встановлюють і вивіряють на розмічальній плиті, користуючись опорними підкладками, розмічальними кубиками, призмами і домкратами різних конструкцій.

Опорні підкладки під деталь (рис. 220, а) захищають поверхню плити від механічних пошкоджень. Для зменшення ваги і для зручності користування підкладки часто роблять порожнистими.

220Циліндричні деталі найлегше встановлювати, користуючись точними призматичними підкладками (призмами) з трикутними вирізами (рис. 220,6).

Крім звичайних, широко використовують удосконалені призми з різними пристроями для закріплення деталей (рис. 220, в). При необхідності незначного регулювання по висоті часто вдаються до вивірення деталі за допомогою здвоєних регульованих клинів (рис. 220, г).

221Багато деталей при установленні на розмічальну плиту виявляються настільки нестійкими, що їх треба прикріпити до спеціальних розмічальних кубиків (рис. 221,6). Кубики звичайно роблять порожнистими. Приклад кріплення деталі на кубику показано на рис. 221,6.

222Для встановлення деталей, на яких потрібне розмічання ліній, розміщених під кутом, що не дорівнює 90°, застосовують ряд конструкцій різних поворотних пристроїв та інших пристроїв.

На рис. 222, а і б зображено універсальний пристрій конструкції А. Ф. Домінчака, за допомогою якого розмічають похилі лінії незалежно від того, в якій площині вони розміщені. Призма 2 цього пристрою повертається відносно основи 1 за допомогою черв'ячного механізму, зв'язаного рукояткою.

Для встановлення і вивіряння важких деталей частіше користуються гвинтовими домкратами (рис. 221, а). За формою опорної головки вони поділяються на домкрати з кульовою опорою, призматичні і роликові.

дусними поділками, а до основи прикріплено шкалу ноніуса 3.

Употрібному положенні призма 2 закріплюється болтами. При розмічанні невеликих деталей їх установлюють безпосередньо на поворотну призму (рис. 222, а), а при розмічанні крупних деталей на поворотну призму встановлюють рейсмуси (рис. 222,6).

Найбільшого зниження затрат часу на закріплення деталей при розмічанні досягають при застосуванні магнітних пристроїв (рис. 222, в). При цьому підвищується точність розмічання і полегшується доступ до деталі.

кредит студентам
26.12.2015
3604

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!