Прийоми паяння алюмінію та його сплавів

Алюміній та його сплави дуже швидко окислюються в процесі нагрівання, утворюючи досить стійкі окисли, що утруднюють ведення паяння. Тому процес паяння алюмінію та його сплавів багато чим відрізняється від процесів паяння інших металів. Тут застосовні тільки ті методи, при яких плівка окислів, що вкриває поверхню спаюваних частин, руйнується безпосередньо у момент паяння.

Відомі три методи паяння алюмінію та його сплавів:

паяння з механічним руйнуванням окисної плівки;

паяння з руйнуванням плівки окислів за допомогою ультразвукових коливань;

паяння з хімічним руйнуванням окисної плівки.

Щоб мати доброякісне з'єднання спаюваних частин, треба насамперед підготувати поверхню: очистити її від бруду, провести знежирювання і травлення.

Метод паяння алюмінію з механічним видаленням окисної плівки« Хоч цей метод не можна вважати прогресивним, усе-таки ним ще часто користуються у практиці роботи слюсаря.

Підготовлені для паяння поверхні нагрівають до температури плавлення припою, потім у зоні шва наносять шар розплавленого припою і під ним шабером, паяльником чи стальною щіткою видаляють поверхневу плівку (проводять облудження). У міру видалення окисної плівки припій змочує алюміній і після охолодження дає міцний зв'язок.

У ряді випадків окисну плівку зіскоблюють безпосередньо паличкою припою, в який іноді вводять абразив. Такий спосіб паяння часто називають шаберним, або абразивним.

Метод паяння з механічним видаленням окисної плівки найзручніший для запаювання поверхневих дефектів в алюмінієвих виробах. Як припій для цього застосовують цинк, олово та їх сплави.

Для прискорення процесу паяйня цим методом використовують електричний паяльник, за допомогою якоґо окисна плівка видаляється механічно — вібруючою металевою щіткою.

Метод паяння алюмінію із застосуванням ультразвукових коливань. Окисну плівку з поверхні алюмінію можна успішно видаляти за допомогою ультразвуку. Викликані тим чи іншим способом у розплавленому припої коливання ультразвукової частоти спричиняються до порушення суцільності в шарі припою і періодичного виникнення і зникнення величезної кількості дрібних пухирців. У той момент, коли пухирець, що виникає безпосередньо на поверхні алюмінію, зникне, розплавлений припій з силою вдарявться об цю поверхню і руйнує окисну плівку; звільнена від окисів поверхня алюмінію негайно змочується розплавленим припоєм, що й забезпечує доброякісне паяння. При цьому способі паяння не обов'язково застосовувати флюси. З використанням ультразвуку відпадає потреба в попередньому зачищанні поверхні алюмінію перед паянням. Знежирювати поверхню треба.

У випадку паяння алюмінію із застосуванням ультразвуку звичайно використовують легкоплавкі припої на цинковій чи олов'яній основі з цинком, кадмієм та алюмінієм. У процесі паяння необхідно тримати кінець робочого стержня якнайближче до поверхні алюмінію, але по змозі не торкатися до неї. Під час залу- джування поверхні алюмінію на поверхні припою скупчуються дуже подрібнені часточки зруйнованої окисної плівки. Щоб мати в цьому випадку доброякісне паяне з'єднання, бажано зашлако- ваний шар припою видалити з поверхні чистою тканиною, а потім виконати паяння свіжим припоєм.

Застосування ультразвукових коливань для паяння алюмінію особливо доцільне в електро- і радіотехнічній промисловості, де небажано користуватися корозійноактивними флюсами.

Паяння з хімічним руйнуванням окисної плівки. Цей метод здійснюється при нагріванні за допомогою пальників, у печах та іншими способами. У випадку паяння виробів з алюмінію припоями на алюмінієвій основі спочатку пальником підігрівають місце спаю та пруток припою до температури 300—400° С. Потім кінець прутка припою занурюють у сухий порошкоподібний флюс типу 34А, а місце спаю додатково підігрівають так, щоб температура його була приблизно на 50° вища від температури плавлення припою. Швидко і з натиском проводять припоєм по місцю спаю, яке безперервно підігрівається. При цьому наявний на прутку припою флюс розтікається по поверхні алюмінію і розчиняє окисну плівку, а припій, розплавляючись при зіткненні з виробом, заповнює очищений флюсом шов, що паяється. Після паяння виріб старанно промивають для видалення залишку флюсу» щоб уберегти спаяну поверхню від корозії.

кредит студентам
26.12.2015
1929

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!