Високочастотне індукційне нагрівання металів (СВЧ) є одним з найбільш високопродуктивних методів нагрівання і широко застосовується для термічної обробки стальних деталей, 

 

виплавлення сплавів та паяння металів. Суть процесу паяння за допомогою нагрівання СВЧ полягає в тому, що ділянку, яка підлягає нагріванню, поміщають у швидкозмінне електромагнітне поле, створюване індуктором, котрий живиться від спеціального машинного або лампового генератора. При цьому змінне магнітне поле провідника, по якому проходить струм, вступає у взаємодію з полем металу, що паяється. У результаті створюється тепловий ефект, що забезпечує нагрівання деталі під час паяння. У випадку паяння за допомогою СВЧ виявляється можливим за кілька секунд нагріти деталь до температури плавлення припою. Окислення і жолоблення при цьому незначні. Є можливість безпосередньо стежити за ходом процесу паяння.

265 Для паяння з високочастотним нагріванням найчастіше використовують лампові плавильно-гартівні генератори з вихідною потужністю 10—60 ква і робочою частотою струму 200—600 кгц. Для паяння твердосплавного інструменту застосовують генератор з вихідною потужністю 6 ква і робочою частотою струму 200—250 кгц.

Безпосереднє нагрівання паяних частин провадиться в індукторі, що виготовляється з мідної трубки круглого або прямокутного перерізу. Форма і розміри індуктора залежать від конструкції виробу, що паяється (рис. 265). Для паяння вузької зони найчастіше застосовують одновиткові індуктори. Багатовитковими індукторами користуються для нагрівання великих поверхонь. За допомогою нагрівання СВЧ практично можна паяти всі метали. Придатність того чи іншого припою, що використовується при цьому, визначають звичайно дослідним шляхом. Найуніверсальнішим € мідноцинковий припій з цинком або кадмієм. Для флюсування застосовують звичайні флюси: розчин хлористого цинку або каніфоль, коли припої м’які, або буру та інші, коли припої тверді.

Якість паяння за допомогою нагрівання СВЧ багато в чому залежить від чистоти підготовки поверхонь. Тому з’єднувані частини піддають знежиренню і механічному або хімічному очищенню від бруду, окислів, плен та окалини. Потім місця спаю вкривають флюсом, укладають на шов припій і складають у комплект, після чого вводять його в індуктор, де й здійснюється паяння. Усі способи паяння з нагріванням СВЧ можна поділити на три основні групи:

ручне періодичне паяння з фіксацією і без фіксації деталі на індукторі;

11 *

напівавтоматичне періодичне паяння з фіксацією деталі в індукторі;

автоматичне безперервне паяння.

Найпростішим методом паяння з нагріванням СВЧ є спосіб, при якому деталі вручну по одній штуці подаються в індуктор з вмиканням і вимиканням струму ручною чи ножною педаллю (рис. 265,в).