Воротки і клупи

Нарізування різьби ручними мітчиками здійснює'ться за допомогою воротків, які надіваються на квадратні кінці хвостовиків. Круглі і розсувні плашки при ручному нарізуванні встановлюються в спеціальних воротках і клупах.

200Воротки бувають різних конструкцій. Універсальний вороток являє собою рамку 1 (рис. 200, а) з двома сухарями — рухомим 4 і нерухомим 5, що утворюють квадратний отвір а. Одна з рукояток З закінчується гвинтом для затиску квадрата мітчика. Міцне закріплення мітчика рухомою рукояткою забезпечується муфтою 2 з отвором для стопора. Перший розмір такого універсального воротка замінює 11 розмірів звичайних воротків, другий — 6 розмірів і третій — 3 розміри.

Щоб уберегти мітчик від поломок, особливо при нарізуванні глибоких і глухих отворів, використовують воротки звимичними кулачками (рис. 200,6). У цих воротках корпус 1 і втулка 2 мають зчіпні косі кулачки. Коли зусилля, передаване рукою слюсаря, перевищує зусилля пружини З, кулачки корпуса виходять із зачеплення з кулачками втулки, корпус продовжує обертатися, а мітчик залишається нерухомим.

Торцевий вороток нагадує своєю будовою торцевий ключ (рис. 200, в). Воротки такого типу застосовують при нарізуванні різьби мітчиками у трудноприступних місцях.

Воротки з тріскачкою застосовують при нарізуванні отворів, розташованих у незручних місцях, коли за один прийом можна

201довжина воротка, мм;

— діаметр мітчика, мм; діаметр рукоятки воротка, мм.

Воротки для круглих плашок (легкотрима- чі) являють собою рамку (рис. 200,(3), в отворі якої поміщається плашка, утримувана в ньому від прокручування за допомогою трьох стопорних гвинтів, конічні хвости котрих входять у заглиблення на бічній поверхні плашок. Четвертий гвинт входить у розріз регульованої плашки і фіксує правильний розмір різьби.

Клупи для розсувних плашок являють собою косу рамку 1 з двома рукоятками 2 (рис. 201, а). У центральному отворі плашки встановлюються і центруються півплашки 3. Установлення пів- плашок на потрібний розмір здійснюється за допомогою натискного гвинта 5, що діє на кожух 4.

Клуп для закріплення трубних плашок (рис. 201,6) зроблений так, що вміщені в його корпусі 4 плашки 3 можуть одночасно зближатися до центра і розходитись від нього. Для встановлення плавно повернути вороток тільки на невеликий кут. Ці воротки бувають односторонні (рис. 200, г) і двосторонні, тобто з рукоятками по обидві сторони головки.

Щоб запобігти поломкам мітчиків, слід правильно вибирати вороток і обертати його без ривків з однаковим зусиллям обох рук. Загальну довжину і діаметр ручок воротка добирають залежно від діаметра мітчиків за такими залежностями:

L = 20 D + 100 mm

d = 0.5 D + 5 mm

де L -довжина воротка мм D- діаметер мічика мм d- діаметер рукоятки воротка

Воротки для круглих плашок являють собою рамку в отворі до якої поміщяєтся плашка, утримувана в ньому від прокручування за допрмогою трьх стопорних гвинтів.

Клуп для закріплення трубних плашок (рис 201б) зроблений так що вміщені в його корпусі 4 плпшки 3 можуть одночасно зближатися до центра і розходитись від нього. Для встановлення плашок на потрібний розмір труби служить наявна в клупі спеціальна поворотна частина 1. Поворот здійснюється за допомогою рукоятки 2, яка потім стопориться заскочкою 7. В обоймі встановлено чотири напрямні плашки 8 без різьби, які забезпечують стійке положення клупа на трубі під час його роботи. Ці плашки регулюють залежно від діаметра труби черв'яком б, що знаходиться в зачепленні із зуб'ями обойми 5.

Нарізавши різьбу, клуп не скручують з труби, а рукояткою 2 планшайби розсувають плашки, і тоді клуп вільно знімається. Клуп оснащується кількома комплектами плашок для нарізування трубних різьб діаметром від 1/2 до 4".

кредит студентам
26.12.2015
1932

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!