Прийоми нарізування різьби вручну

Нарізування різьби мітчиком. Після підготовки отвору під різьбу і вибору воротка деталь закріплюють у лещатах, чорновий мітчик змащують й у вертикальному положенні (без перекосу) вставляють у нарізуваний отвір. Надівши на мітчик вороток і злегка притискаючи його до деталі лівою рукою, правою обережно повертають вороток вправо доти, поки мітчик не вріжеться в метал і його положення не стане стійким. Потім вороток беруть обома руками й плавно обертають (рис. 202, а).

202Після одного-двох повних обертів зворотним рухом мітчика Приблизно на Рис. 202. Прийоми роботи при нарізуванні чверть оберту ламають

різьби ручними мітчиками і плашками,

стружку, що значно полегшує процес різання. Закінчивши нарізування, обертанням воротка у зворотний бік викручують мітчик з отвору або пропускають його наскрізь.

Другий і третій мітчики змащують мастилом і вводять в отвір без воротка; тільки після того, як мітчик правильно установиться по різьбі, накладають вороток і продовжують нарізування різьби.

Якщо отвір під різьбу надто малий, на перший мітчик діє дуже великий опір різанню. У цьому випадку різьбу треба нарізувати короткими рухами, повертаючи мітчик не більш як на чверть окружності, і відразу ж після повороту дрібнити стружку зворотним рухом воротка. Якщо все-таки дальше просування мітчика стане неможливим, слід викрутити мітчик з отвору й установити причину,

що утруднює його обертання. Утруднене нарізування може бути спричинене затупленням мітчика або засміченням отвору стружкою металу.

При нарізуванні глибоких отворів треба в процесі різання два- три рази повністю вигвинчувати мітчик і очищати його від стружки, бо зайвина стружки в канавках може спричинитися до поломки мітчика або зриву різьби.

Особливо обережно треба нарізувати різьбу в мілких глухих отворах невеликого діаметра, в яких при нарізуванні різьби майже все навантаження припадає на третій мітчик, який має короткий забірний конус.

Нарізування різьби плашками. Перед нарізуванням різьби кінець стержня на всю довжину нарізування обточують або обпилюють до потрібного діаметра, на самому кінці знімають фаску (рис. 202,6). Стержень під різьбу повинен мати чисту поверхню; не можна нарізувати різьбу на стержнях, вкритих окалиною або іржею, бо в цьому випадку дуже спрацьовуються плашки.

При нарізуванні різьби плашками, як і при нарізуванні мітчиками, в результаті деформації під дією сили різання метал деталі починає «текти» і заготовка збільшується в діаметрі. При збільшенні діаметра нарізуваного стержня збільшується і тиск на зуб'я плашки, вони сильніше нагріваються і до них прилипають часточки металу, що спричиняється до зриву різьби або поломки зуб'їв плашки. Щоб запобігти цим явищам і одержати доброякісну різьбу, при виготовленні стержня (болта, шпильки тощо) його діаметр роблять на 0,2—0,4 мм меншим від зовнішнього діаметра різьби. Якщо ж діаметр стержня буде значно менший від діаметра зовнішньої різьби, то різьба буде неповна. Значення рекомендованих діаметрів стержнів при нарізуванні різьби плашками наведено в табл. 16.

Перед нарізуванням різьби стержень закріплюють у лещатах так, щоб його кінець виступав над рівнем губок лещат на 15—20 мм більше від довжини нарізуваної частини. Потім на торець стержня накладають закріплену у воротку плашку і з невеликим натиском починають нарізувати різьбу, повертаючи вороток короткими рухами вправо (рис. 202, в). Перші 1,0—1,5 нитки різьби можна різати без змащування, бо сухий метал плашка захоплює легше (не ковзає); потім стержень змащують і продовжують обертати вороток або клуп, як і при нарізуванні різьби мітчиком, тобто на один-два оберти вправо і півоберту вліво для ламання стружки.

На початку нарізування різьби плашками треба трохи натиснути на плашку вниз (при робочому ході) і слідкувати за тим, щоб плашка врізувалася в стержень без перекосу; у процесі нарізування тиск на обидві руки повинен бути рівномірний. При перекосі плашки профіль різьби викривляється, а зуб'я її можуть зламатися.

Розсувні плашки в клупі у процесі нарізування слід підтискати тільки на початку проходу; після проходу по всій довжині нарізування клуп «зганяють» у зворотний бік, потім знову підтискають плашки гвинтом і проходять різьбу вдруге. Підтискувати плашки на середині стержня не слід. Розсувними плашками різьбу нарізують за кілька проходів. При необхідності одержати точні і чисті різьби на стержнях їх слід нарізувати двома плашками (чорновою і чистовою).

203Нарізування різьби на трубах провадять при закріпленій у горизонтальному положенні (у притискачі) трубі (рис.

203, а). Нарізуваний кінець труби змащують маслом (оліфою), потім на довжині не більш як дві-три нитки установлюють клуп, зближуючи плашки з таким розрахунком, щоб різьба була нарізана за 2—3 проходи. Для діаметрів до 1" обмежуються двома проходами; при діаметрі понад 1" добру різьбу можна одержати тільки за З—4 проходи. Перед кожним повторним проходом поверхню нарізуваної різьби та різьбу плашок треба ретельно очищати пензлем

від стружок і потім знов змащувати маслом. Обертання клупа навколо труби звичайно проводиться за чотири прийоми; за кожний прийом треба повернути клуп на г/4 оберту. Різьбу діаметром до Xі І % нарізує один слюсар, при більших діаметрах працюють удвох. При спареній роботі повний оберт клупа також треба робити за чотири прийоми.

При визначенні довжини різьби в процесі її нарізування клуп не знімають, вимірювання проводять масштабною лінійкою від торця плашки з урахуванням її ширини. Для обмеження довжини різьби при нарізуванні на кінець труби впритул до притискача надівають трубчастий упор, що перешкоджає переміщенню клупа після того, як потрібна довжина різьби буде пройдена плашками клупа. Після нарізування різьби клуп слід старанно протерти і змити оліфу, а потім змастити клуп мінеральним маслом і здати в інструментальну кладову.

Як холодно-змащувальні рідини при нарізуванні різьби на деталях із сталі застосовують емульсії, оліфу або олію (варену льняну); на деталях з алюмінію — гас; на деталях із міді — скипидар; різьбу на бронзових і чавунних деталях можна нарізувати всуху.

кредит студентам
26.12.2015
6705

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!