Механізація нарізування різьби

Нарізування різьби вручну є малопродуктивною і трудомісткою операцією, що потребує значних затрат фізичних зусиль робітника. Саме тому основним напрямом підвищення продуктивності цієї операції є її механізація.

Є кілька способів механізації нарізування різьби.

204Застосування спеціальних пристроїв з ручним приводом. Нарізування різьби з допомогою ручних дрилів приблизно втроє продуктивніше від нарізування різьби з використанням воротків. Ручними дрилями нарізують різьби до 6 мм* Для роботи затискують мітчик у патроні дриля і включають зубчасту передачу; при нарізуванні різьби діаметром до 4 мм працюють на більшій швидкості, а при нарізуванні різьби великих діаметрів — на малій швидкості. Дриль треба тримати в руках так, щоб не було перекосу мітчика відносно осі отвору. Крупніші різьби нарізують або на вер статах, або на стаціонарних різьбонарізних пристроях із зубчастою передачею (рис. 204, а). Пристрій з вертикальним розміщенням мітчика забезпечує точніше спрямування інструмента (рис. 204,6), полегшує процес нарізування різьби і підвищує його продуктивність.

Використання машинок-різьбонарізувачів електричної та пневматичної дії. Такі механізовані різьбонарізувачі зовнішнім виглядом нагадують свердлильні машинки. У них є редуктор, який зменшує число обертів шпинделя, що дає змогу не тільки вкручувати, але й викручувати мітчик з отвору.

Електричний різьбонарізувач складається205

зелектродвигуна 1 (рис. 205, а) редуктора і реверсивного механізму 2, рукояток 3 та нагрудника 4. Принцип роботи електрорізь- бонарізувача зрозумілий з кінематичної схеми (рис. 205,6).

На валу ротора електродвигуна 1 закріплено зубчасте колесо 5, яке через зубчасті колеса 13у 12, 11, 10 і 9 передає обертання вільно сидячим зубчастим колесам 6 і 7. Обидва ці колеса обертаються в різні сторони: колесо 7 із швидкістю 160 обіхв, а колесо 6 із швидкістю 80 об/хв.

Шпиндель 8 електрор ізьбонар і- зувача має фланець А, з допомогою якого він може зчіплятися з виступами Б на колесах 6

і7. Якщо натиснути на корпус інструмента зверху вниз, то шпиндель 8 всунеться всередину і його фланець А ввійде в зачеплення з виступами зубчастого колеса 6\ при цьому обертання від колеса 6 передається шпинделю із закріпленим у ньому мітчиком. Після нарізування різьби шпиндель 8 опускається і фланець А входить у зачеплення з виступами зубчастого колеса 7, яке одержує обертання через паразитну шестірню 9. Зубчасте колесо 7 має вдвоє менше зуб'їв, ніж колесо 6, через що шпиндель 8 почне обертатися в протилежному напрямі з подвоєною швидкістю. Мітчик при цьому викручуватиметься з отвору. Різьбонарізувач оснащений електродвигуном трифазного струму потужністю 0,9 кет. Як і у електричних свердлильних машинок, пуск двигуна здійснюється поворотом ковпачка вимикача, розміщеного на кінці правої рукоятки.

Різьбонар ізувач дає змогу підвищити продуктивність нарізування різьби в 6—10 раз порівняно з нарізуванням вручну. За допомогою такого інструмента можна нарізувати різьбу діаметром до 24 мм.

206Різьбонарізувач пневматичної дії легкого типу ПРН-8 (рис. 206) призначений для нарізування дрібних різьб. Пневматичний двигун 1 через редуктор приводить в обертання зубчасті колеса 6 і 5, що вільно сидять на шпинделі. Шпиндель 5 за допомогою закріпленої на ньому зубчастої муфти 7 може ' входити в зачеплення або з колесом 6, або з колесом §.При натисканні рукою на корпус муфта 7 зчіплюється з колесом 8У що відповідає робочому ходові (нарізування різьби). Коли корпус за рукоятку відтягують на себе, шпиндель зміщується під дією пружини вліво, муфта 7 зчіплюється із зубчастим колесом 6, і відбувається прискорене вигвинчування мітчика з отвору. Інструмент вмикають, натиснувши великим пальцем на курок 2. При цьому клапан 3 плавно

відтискається вниз і пропускає стиснене повітря в двигун. Відпрацьоване повітря виходить з двигуна через бічні отвори в корпусі. Пробка 4 служить для заливання масла в порожнину, наповнену бавовняною набивкою. Редуктор і реверсивний механізм змащують густим мастилом через отвір, що закривається пробкою 9.

Застосування описаного різьбонарізувача прискорює процес нарізування різьби у 8—10 раз порівняно з нарізуванням вручну. Найбільший діаметр нарізуваної різьби — 8 мм. Потужність пнев- модвигуна — 0,5 /с. с. Вага машинки — 3,2 кг.

Використання універсальних свердлильних та різьбонарізних верстатів. Найефективніше нарізування різьби здійснюється на пристосованих для цієї мети свердлильних верстатах, оснащених спеціальними різьбонарізними патронами і відрегульованих на певний крутний момент (зусилля). При раптовому збільшенні навантаження на мітчик (що може статися при затупленні різальних кромок інструмента), при нерівномірній твердості оброблюваного матеріалу, при упорі мітчика в дно глухого отвору тощо кулачкова муфта патрона розмикається й обертання мітчика припиняється.

Існують різні конструкції і розміри регульованих патронів. На рис. 207 зображено одну з таких конструкцій. Величина максимального навантаження, на яке повинен бути установлений патрон, регулюється за допомогою гайки 2, що стискує пружину 3. Для цього на циліндричній частині 4 хвостовика 1 нанесено шкалу, на якій указано діаметри різьби. При зрослому навантаженні на мітчик півмуфта 5, що сидить на ведучому валику шпонки, долаючи тиск пружини 3, відходить від зв'язаної з державкою 7 півмуфти 6 і тоді обертання мітчика 8 припиняється.

207Виготовляються патрони трьох розмірів; для різьб діаметром від 8 до 18 лш, від 12 до 30 мм і від 18 до 42 мм.

Для високопродуктивного нарізування внутрішніх і зовнішніх різьб на верстатах застосовуються також спеціальні г в и н т о- нарізні головки. Вони мають ряд переваг порівняно з гвинтонарізними патронами. За допомогою головок різьба, як правило, нарізується за один прохід; після нарізування головка розкривається, тобто різальні елементи її виходять з різьби, звільняючи деталь; різьба виходить чистою і точною, бо головки будь-якої конструкції можна регулювати на потрібний розмір різьби, а різальні елементи їх випускаються шліфованими Різьбонарізні головки успішно застосовують для нарізування різьб на токарних, револьверних, свердлильних верстатах і автоматах. Продуктивність їх перевищує продуктивність ручного нарізування різьби в 10—15 раз.

У сучасному виробництві широко застосовують спосіб виготовлення різьби без зняття стружки — накатуванням. Особливі переваги цього способу полягають у значній економії металу та різкому скороченні затрат часу на виготовлення різьби.

Робота провадиться на різьбонакатному верстаті, а як інструмент використовують дві загартовані і відшліфовані стальні накатні

208плашки, на робочих сторонах яких нанесено різьбові нитки відповідного профілю під заданим кутом нахилу (рис. 208). Після того, як заготовка болта буде введена між накатними плашками, верхня з них починає переміщуватись відносно нижньої, у результаті чого протягом 3—5 сек утворюється накатана різьба. Накатування різьби застосовують для болтів, шпильок та інших деталей з діаметром різьби до 35 мм.

кредит студентам
26.12.2015
2177

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!