Інструментальні сталі

Тонке лезо різального інструмента працює при значних питомих тисках, причому механічна енергія в процесі різання перетворюється на теплову і інструмент дуже нагрівається. За таких умов роботи інструмент стає тупим і зношується. Щоб підвищити стійкість різальної кромки проти стирання, сталі слід надати властивості червоностійкості і твердості вищої за 60 НЯС.

Умови роботи вимірювального інструмента значно кращі, ніж різального. Сталь, яку застосовують для виготовлення штампів, прбинна мати підвищену в язкість у поєднанні з достатньою твердістю.

Інструментальні сталі поділяються на чотири групи. До першої групи відносять сталі із зниженою прогарто- вуваністю, до другої — з підвищеною прогартовуваністю, до третьої — штампові сталі і до четвертої — швидкорізальні.

З вуглецевих інструментальних сталей із зниженою прогартовуваністю виготовляють різні інструменти. Наприклад, сталь У7 застосовують для виготовлення зубил, ковальських штампів, ковальського інструмента, клейм. Ці інструменти в процесі роботи зазнають ударів, поштовхів — отже, сталь для них повинна мати підвищену в'язкість і знижену твердість.

З сталі У8 виготовляють інструменти, які зазнають ударів: матриці, пуансони, ножиці і ножі по металу, пневматичний і столярний інструмент.

t34Для виготовлення металорізального інструмента, який не зазнає сильних ударів (свердла, мітчики, розвертай, різці, фрези, буровий і медичний інструмент, ножі для різання паперу і шкіри та ін.) рекомендують застосовувати сталі У9 і У10. Сталь У12 і У13 застосовують для виготовлення різців, напилків, зубил для насікання напилків, граверного інструмента, волочильних дощок та ін.

З сталі 85ХФ, Х06 і Х05, а також таких сталей, як У9, У11 і У13, виготовляють інструменти, що мають велику зносостійкість при високій твердості. З інструментальної сталі, яку поставляють споживачам у вигляді кругів, стрічок, дроту або поковок, після попереднього відпалювання виготовляють різці та інший інструмент, який після виготовлення піддають наступній термообробці (гартуванню і відпуску).

кредит студентам
26.12.2015
2266

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!