Підшипникові сплави

Крім чавуну й бронзи, для виготовлення вкладишів підшипників застосовують сплави на основі свинцю, олова, цинку або алюмінію, які називаються бабітами.

Чавунні вкладиші застосовують у тихохідних двигунах, бронзові — у відповідальних підшипниках, що працюють у складних умовах (великі тиски, велика кількість обертів тощо).

Бабіти є м'якими легкоплавкими матеріалами з невеликим коефіцієнтом тертя, добре утримують мастило на поверхні вкладиша. Олов'яні і свинцеві бабіти виготов« ляють на основі сплавів системи РЬ—SЬ; Sп—SЬ і РЬ — Sп—SЬ; цинкові бабіти — на основі цинку; алюмінієві — на основі алюмінію. Бабіти застосовують при незначних питомих тисках.

Твердість свинцю становить близько З НВ, сурми — близько ЗО НВ. Евтектика, що складається з 13% SЬ і 87% РЬ, має твердість близько 7—8 НВ.

Твердість олова становить близько 5 НВ. Сплав з 13%' SB і 87% Sn є надійною композицією, в якій а-твердий розчин на базі м'якої основи олова забезпечує високі антифрикційні якості вкладишів.

У табл. 62 наведено сплави бабітів, прийняті за ГОСТ 1320—55 і 1209—59. Всі бабіти поділяються на три групи. Найкращими є олов'янисто-сурм'яні бабіти (Б83 і Б89). На другому місці за якісними показниками знаходиться бабіт Біб. М'якою основою цього бабіту є свинець. Свинцево-сурм'яний бабіт БС за якістю значно поступається перед вищезгаданими бабітами.

Бабіти БК і БС широко застосовують на залізничному транспорті. Через обмаль олова й свинцю тепер застосовують головним чином сплави на основі цинку й алюмінію.

У табл. 63 наведено склади і деякі властивості цинкових сплавів.

t62

Цинкові сплави за своїми якостями рівноцінні з бабітами, але поступаються перед бабітами на олов'яній основі.

У табл. 64 наведено склади алюмінієвих сплавів.

t63Алюмінієві бабіти за своїми технологічними властивостями поступаються перед звичайними бабітами. Вони мають низький коефіцієнт тертя і високу зносостійкість. Оскільки алюмінієвий бабіт має високу твердість, то й шийка вала теж має бути досить твердою, інакше відбуватиметься процес прискореного зношування. Це є недоліком алюмінієвого бабіту. Алюмінієві бабіти використовують замість олов'яних і свинцевих бабітів, а також замість свинцевистої бронзи.

кредит студентам
26.12.2015
2623

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!