Мідь та її сплави

Густина чистої міді становить —8,9 г/смь; температура плавлення —1083° С; електропровідність —0,65 (мком • ж)-1. Чиста мідь має високу пластичність, електро- і теплопровідність та малу здатність окислятися. Мідь є основою найважливіших технічних сплавів — латуней і бронз. Механічні властивості чистої міді наведено у табл. 55.

t55Мідь маркірують залежно від наявності в ній домішок. Наприклад, МІ мі-

стить 99,9% Си, у М2— 99,7, а у М3 —99,5% Си.

Мідь широко застосовують в електротехніці та в ряді інших галузей народного господарства.

87

Сплави міді з цинком (латуні).Розчинність цинку в міді при 20° С становить 39%, а при 904° С вона знижується до 32%, причому зниження розчинності цинку починається після нагрівання її до 452° С.

На рис. 87 зображено залежність механічних властивостей латуней від вмісту цинку. З рис. 87 видно, що максимальну пластичність має латунь з вмістом близько 30% 2п. Із збільшенням вмісту цинку збільшується -шцність латуні, але в той же час різко зменшується її пластичність.

В марках латуні на першому місці стоїть буква Л, потім цифра, у якій відбито середній вміст міді у сплаві. Деталі з латуні виготовляють штампуванням.

Латунь марки Л80 (томпак) має колір золота. Застосовують її при виготовленні різних відповідальних деталей, а також ювелірних виробів і декоративних прикрас.

Склад і властивості подвійних а-латуней, прийняті за ГОСТ 15527—70, наведено у табл. 56.

t56Крім звичайних (простих) латуней, наведених у табл. 56, у промисловості застосовують спеціальні складні латуні, у які додатково вводять різні елементи. Склад і властивості складних латуней наведено у табл. 57. З таблиці

t57властивості бронз. Позитивною якістю бронз є їх висока хімічна стійкість. Однак, не завжди можна досягти високої щільності виливків з бронз. Бронзи, які містять понад 10% 5п, є одним з кращих антифрикційних матеріалів і тому широко застосовуються як сплав для підшипників.

Щоб здешевити вартість виливків з бронз, до них додають 5—10% 2п, що не погіршує їхніх властивостей. Для підвищення оброблюваності в бронзу вводять до З—5% РЬ. Щоб усунути крихкі включення як розширювач у бронзу вводять фосфор.

88

Маркування бронз починається з букв Бр, потім ідуть букви, що вказують які легуючі елементи містить бронза, а після них цифри, що показують вміст цих елементів в цілих процентах.

У табл. 58 наведено дані про механічні властивості бронз для литих у землю зразків, прийняті за ГОСТ 5017—49.

Сплави міді з іншими елементами. Сплав міді з алюмінієм називається алюмінієвою бронзою, а сплави міді з кремнієм, берилієм та іншими елементами — відповідно кременистою, берилієвою та іншими бронзами.

У табл. 59 наведено склад і властивості алюмінієвих бронз.

Алюмінієві бронзи піддають гартуванню у воді за мінімальної температури 900° С і відпуску при нагріванні до різних температур. З алюмінієвих бронз виготовляють різні втулки, напрямні сідла, фланці, шестерні та інші дрібні відповідальні деталі. Кременисті бронзи є замінниками олов'янистих бронз. Наприклад, бронз. Бр. КЦ4-4 (4% 5і і 4% 2п) є замінником олов'янистої бронзи (Бр. ОЦС6-6-3). Кремениста бронза краща за олов'яни- сту за протикорозійною стійкістю, механічними властивостями і щільністю литва, але поступається перед нею величиною усадки.

Берилієва бронза Бр. Б2 (з 2% Ве) має високу хімічну стійкість, добре зварюється, легко ріжеться. З цієї бронзи виготовляють пружини, мембрани, пружні контакти, безіскрові інструменти для ведення вибухонебезпечних гірничих робіт тощо.

Берилієву бронзу гартують у воді після нагрівання до 800° С і піддають штучному старінню при 325° С. Механічні властивості берилієвої бронзи після старіння: ав= 130 кгс/мм2; твердість 370 II В; видовження — 1%. Свинцевиста бронза Бр. СЗО є високоякісним антифрикційним матеріалом, який широко застосовують у машинобудуванні.

58

t59

кредит студентам
26.12.2015
4127

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!