Організація робочого місця

Робоче місце слюсаря

Робочим місцем називається певна ділянка виробничої площі цеху, закріплена за даним робітником і оснащена необхідним устаткуванням, інструментом, пристроями, допоміжним обладнанням і приладдям.

Раціональна організація праці і робочого місця слюсаря має важливе значення для підвищення продуктивності праці, поліпшення якості виготовлюваної продукції і зниження її собівартості.

Великий вплив на продуктивність праці слюсаря має оснащеність робочого місця підйомно-транспортними пристроями. Від їх наявності залежить не тільки час на встановлювання і знімання деталей, монтаж і демонтаж вузлів, але також і час, що його робітник витрачає на відпочинок.9Раціональна організація робочого місця слюсаря передбачав найзручніші для високопродуктивної праці планування і розміщення різних засобів праці, гарантує безпеку роботи, додержання чистоти, порядку і нормальних умов роботи на робочому місці, організацію безперебійного обслуговування його всім необхідним. Постійне удосконалення робочого місця і утримання його в необхідному порядку е невід'ємною ознакою передових методів праці. Увагу, яку передові слюсарі приділяють організації свого робочого місця, обумовлено новим стилем роботи, властивим новаторам соціалістичного виробництва. Приклад вдалого планування і організації робочого місця показано на рис. 9.

Раціональна організація робочого місця, найбільш правильне розміщення інструменту і заготовок, усування зайвих рухів, що гальмують продуктивну працю, застосування раціональних трудових прийомів — усе це методи висококультурної праці передовиків виробництва, невід'ємна ознака організації праці, побудованої на перевагах соціалістичної системи господарства Інструменти і пристрої треба розкладати на верстаку в такому порядку, щоб усе те, що беруть лівою рукою, лежало на лівій частині верстака, а те, що беруть правою рукою,— на правій. Інструменти і пристрої, якими слюсар користується частіше, треба класти ближче і, навпаки, те, чим користуються рідше,— далі. Таке розміщення повинно бути постійним, щоб слюсар під час роботи міг брати потрібний інструмент, пристрій чи заготовку, не витрачаючи зайвого часу на відшукування їх. Зберігати інструмент потрібно у висувних ящиках верстака в такому порядку, щоб різальний і вимірювальний інструмент — напилки, мітчики, свердла, косинці, штангенциркулі, мікрометри та ін.— не псував

ся від корозії, випадкових ударів і подряпин. Для цього у висув ному інструментальному ящику слюсарного верстака роблять по перечні полички завширшки 100—150 мм. Кожне відділення повинно призначатися для одного виду інструменту. В одному з інструментальних ящиків верстака, вздовж його бокових сторін, прибивають по 3—4 східчастих планки, на які кладуть напилки; при цьому напилки великих розмірів розміщують на нижніх сходинках, а малих — на верхніх.

10

Дно ящика ділять на кілька кліток для зберігання свердел, розверток, мітчиків і плашок. На решті площини ящика зберігають більш грубий інструмент, як-от молотки, зубила, крейцмейселі та ін.

Після закінчення роботи напилки необхідно очистити від металевих ошурок і бруду дротяною щіткою, витерти чистою ганчіркою або салфеткою. Робочі частини різального і вимірювального інструменту необхідно змащувати тонким шаром вазеліну.

Для піднімання деталей (вузлів) вагою понад 16 кг треба застосовувати спеціальні підйомники або мостові крани. Найбільш зручними є підйомні засоби, що встановлюються для обслуговування одного або кількох робочих місць. До них належать: монорейка з електроталлю (рис. 11, а), поворотний кран з пневматичним підйомником (рис. 11,6), пересувні візки з підйомниками і ін.

Керування такими підйомними засобами здійснюється з підлоги. Досить потягнути вниз рукоятку 6, щоб відкрити пусковий кран 5 для подавання повітря по шлангу 3 в циліндр 1. При цьому вантаж піднімається. Для його опускання кран переключають переміщенням рукоятки 7 вниз. Підйомник може переміщатися на роликах 2 по консолі 4 і разом з нею повертатися на потрібний кут.

11

Електроталь (тельфер) являє собою електричну лебідку (рис. 11, о), яка не тільки піднімає вантаж, а й переміщує його по монорейці, розташованій під стелею цеху. Вона складається з візка, електродвигуна підйому, редуктора, електромагнітного гальма,

барабана для намотування троса і обойми з гаком. Кнопки керування тельфером розташовані на рівні грудей робітника.

Найдосконалішим способом доставляння деталей на одне робоче місце і передавання їх на інше є механічний. Для цього потрібні спеціальні транспортуючі пристрої: конвейєри, рольганги тощо, які широко застосовуються на заводах серійного і масового виробництва (автомобільних, тракторних, заводах комбайнів і інших).

кредит студентам
09.11.2015
11311

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!