Прийоми ручного і механізованого гнуття
Гнуття деталей з тонких заготовок провадять не ударами, а згладжуванням. Заготовки з листового і штабового металу товщиною понад 0,5 мм і з круглого матеріалу діаметром більше 4 мм згинають на оправках ударами молотка. Форма оправки повинна відповідати формі профілю, що згинається, з урахуванням деформації металу.
Перед початком гнуття треба визначити довжину заготовки. Розрахунок довжини заготовки провадять за кресленням деталі Креслення деталі розбивають на окремі ділянки, підраховують їх довжину з урахуванням радіусів всіх вигинів, потім підсумовують одержані результати і визначають загальну довжину заготовки.
Для деталей, що згинаються під прямим кутом без закруглення з внутрішнього боку, величина надлишку металу (припуску) на вигин становить від 0,6 до 0,8 товщини металу.
Гнуття деталей з штабового і пруткового металу. Припустімо, що потрібно, наприклад, зігнути кутник з штабової сталі під прямим кутом без закруглення з внутрішнього боку (рис. 83, а).
Слід розбити кутник на окремі ділянки і підрахувати їх розміри: L1= 50 мму L2= 80 мм, S=4 мм.
Обчислити загальну довжину заготовки за формулою
L = L1+L2+0,6S мм\
L = 50 + 80 + 2,4 = 132,4 мм.
Відрубати заготовку довжиною 132,4 мм і виправити її на плиті або на ковадлі.
Обпиляти місце зрубу по ширині заготовки в розмір під прямим кутом.
На місці вигину заготовки нанести рисувалкою розмічальну риску (рис. 83,6) і затиснути штабу в лещатах між двома накладними губками — нагубниками (рис. 83, б).
Загнути полицю кутника, наносячи рівномірні удари молотком — всією поверхнею бойка (рис. 83, г).
Для визначення загальної довжини заготовки, що має вигин під прямим кутом з фіксованим радіусом закруглення (рис. 84, а), рекомендується користуватися такою формулою:
L=l1+l2+ п/2 rн
Величина rн є радіус вигину по нейтральній лінії. Величина цього радіуса визначається за формулою
rн = R+r
де R— радіус вигину по внутрішній поверхні, мм\
rS — відстань від внутрішньої поверхні заготовки, що визнається, до нейтральної лінії;
r— коефіцієнт, що враховує властивості матеріалу; визначається за табл. 6;
S — товщина матеріалу, мм.
Під час завивання петель величину к беруть рівною 0,55— 0,65.
Виготовлення скоби з пруткового металу з внутрішніми радіусами закруглення (рис. 84, б) виконується у такій послідовності:
Таблиця в
Величина коефіцієнта к, що враховує властивості металу
підраховується довжина заготовки; в даному випадку вона складається з трьох прямих ділянок і двох радіусів закруглень:
L = І1 + l2 + l3 + п/2 (rн1+rн2)і
відрубується заготовка установленої довжини і виправляється;
обпилюється торець (місце зрубу) заготовки;
заготовка розмічається в місцях вигину і затискується в лещатах з оправкою (рис. 84,#);
Рис. 85. Прийоми виготовлення хомутика.
затиснути заготовку в лещатах по розмічальній рисці і послідовно загнути її кінці (рис. 85, в);
підібрати оправку діаметром 25 мм і затиснути її в лещатах (рис. 85, г);
зігнути хомутик на оправці плоскогубцями (рис. 85,3);
обробити хомутик остаточно з
допомогою молотка на оправці в лещатах (рис. 85, е).
-р
Гнуття в пристроях помітно скорочує затрати ручної праці слюсаря і поліпшує якість обробки. Для виготовлення, наприклад, шарнірної петлі користуються найпростішим пристроєм, показаним на рис. 86. У проріз 2 корпуса 1 вставляється заготовка 3, після чого рівномірними ударами молотка або натиском губок лещат на верхню кромку заготовки протилежна кромка в отворі пристрою вигинається так, що утворює при цьому петлю установленого розміру.
Гнуття рамок ножівкових верстатів можна виконувати в спеціальному пристрої безпосередньо в лещатах (рис. 87). Для цього заготовку і, встановлену під упор 2, і ролик 4 піднятого важеля 5 затискують гвин-
том 3, а потім рамку згинають під кутом 90°. Для полегшення процесу гнуття ролик змащують, а важіль подовжують насадженням на нього куска труби.
Вушко для рамки ножівкового верстата при наявності пристрою можна виготовити у два прийоми. Спочатку оправкою вигинають заготовку так, як показано на рис. 88, а, а потім обтискують вушко в лещатах (рис. 88,6).
Як уже вказувалось, найбільш продуктивно і точно гнуття заготовок здійснюється на згинальних пресах і верстатах (див. рис. 78 і 79).

Комментарии